tel. 728 103 641 mail. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Pompy ciepła


Profesjnalnie dobrana pompa może być jedynym źródłem ogrzania domu i wytworzenia gorącej wody!

Co to jest pompa ciepła i jak działa...
Pompa ciepła jest to urządzenie, które powoduje przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii.
 
Ciepło pobierane jest z tzw. dolnego źródła ciepła(grunt, woda powierzchniowa, woda gruntowa, powietrze) a następnie przekazywane do górnego źródła (ogrzewanie podłogowe, grzejnikowe, przygotowanie ciepłej wody). Transport ciepła odbywa się za pomocą czynnika roboczego.  Czynnik ten krążąc w obiegu zmienia stan skupienia (z gazowego na ciekły i odwrotnie), dzięki czemu pobiera i oddaje energię.

Rodzaje pomp ciepła:

Pompy gruntowe głębinowe - to najczęściej spotykane rozwiązanie ze wzgledu na stałą temperaturę dolnego źródła a co za tym idzie stabilniejszą pracę przez cały rok. Ważnym elementem pomp głębinowych są odwierty w których znajdują się pipety z solanką. Głębokość jak i ilość odwiertów określana jest na podstawie bilansu eneretycznego wykonanego przez naszego eksperta w zakresie doboru urządzeń. Profesjonalnie przygotowane wyliczenia określą nam zapotrzebowanie energetyczne budynku i wskażą na moc pompy dedykowanej do budynku. Zaleca się wykonać audyt energetyczny przed inwestycją. 

Pompy gruntowa powierzchniowa - aleternatywa dla głębionowej pompy. Jej wybór najcześciej podyktowany jest brakiem możliwości pracy ciężkim sprzętem na działce oraz podłożem skalnym uniemożliwiającym wykonanie odpowiednio głębokich odwiertów. Przy wykobrze pompy powierzchniowej koniecznie musimy zwócić uwage na wielkośc działki gdyż przewidziany meraż na dolne źródło będzie rozłożony na powierchni działki. 

Pompy powietrzne - idealne rozwiązanie dla zagospodarowanych działek, gdzie nie trzeba wprowadzać cieżkiego sprzętu i niszczyć zagospodarowanego trawnik, nawadniania ogrodu. Sprawność najlepszych powietrznych pomp daje nam możłiwość pracy nawet w temepraturach do -25 stopni co jest rekordem w tej klasie sprzętu. 

Pompy powietrzne - idealne rozwiązanie dla zagospodarowanych działek, gdzie nie trzeba wprowadzać cieżkiego sprzętu i niszczyć zagospodarowanego trawnik, nawadniania ogrodu. Sprawność najlepszych powietrznych pomp daje nam możłiwość pracy nawet w temepraturach do -25 stopni co jest rekordem w tej klasie sprzętu.
 
UWAGA: źle dobrana głębokość i odwiert wykonany przez niewykwalifikowane firmy grozi wychłodzeniem dolnego źródła i brakiem jego regeneracji w okresie letnim. Pompy powietrzne - zwróćmy uwagę na zakres minimalnych temperatur do jakich pracują aby cieszyć się ciepłym domem i gorąca wodą równiez w mroźne wieczory.

COP - wydajność pompy ciepła
Do scharakteryzowania pomp ciepła nie używa się typowego pojęcia sprawności, lecz współczynnika wydajności pompy ciepła, tzw. COP,który jest równy stosunkowi uzyskanego w górnym źródle ciepła do włożonej pracy. Określa on ile kilowatów energii cieplnej uzyskuje się z 1 kW  energii elektrycznej, która jest potrzebna na pracę sprężarki (im wyższy, tym większa wydajność pompy oraz oszczędność energii)